July 13, 2024

Лутата храна ќе ви помогне да изгубите тежина и да ја одржите саканата тежина. Масните киселини се топат побрзо ако на секое јадење додадеме малку лут зачин. Сепак, мора да споменеме дека сепак треба да вежбате и да се храните здраво. Лутото предизвикува енергија да се троши побрзо и телесната тежина да се намали.

Многу луѓе имаат огромни проблеми со стомакот кога јадат зачинета храна. Столицата станува цврста, стомакот отекува, а болката предизвикува грчеви на целото тело. Интересно, докажано е дека состојката капсаицин , која се наоѓа во лутите пиперки, може да помогне при болки во телото . Можеби е контрадикторно, но оваа состојка директно влијае на болката, така што го измами нашиот мозок и го „принуди“ да ја игнорира болката.

Лути пиперки Лекарите ги предупредуваат луѓето кои веќе имаат проблем со варењето или хемороидите, да избегнуваат лута храна.

Ако вашиот стомак е инаку чувствителен, зачинетата храна не е добра идеја. Може да предизвика дијареа, како и гасови.

Додека уживате и јадете зачинета храна, вашиот имунолошки систем се зајакнува. Се зајакнува со збогатување со антиоксиданси , што е особено корисно во сезоната на вируси и настинки. Изложени сме на бактерии и вируси во текот на целата година, и треба да бидеме особено внимателни кога ќе дојде сезоната на грип . Така, овие денови треба да додадете малку чили во вашите омилени јадења.

Одлично е што ако јадеме зачинета храна, ќе можеме да се справиме со желбата за слатки . Шеќерот не е најдобриот пријател за нашето здравје и мора да признаеме дека е многу тешко да се намали. Експертите велат дека зачинетата храна ќе ни помогне во тоа и дека нашата желба за слатки ќе се намали. Кога јадеме зачинета, не јадеме ништо слатко после тоа.

Некои луѓе се алергични на лути зачини. Кога јадат топло, тогаш може да почувствуваат чешање по телото или отечено лице. Ако сте алергични , треба да го одредите ова и да се консултирате со лекар. Можеби зачинетата храна не е за вас и треба да пронајдете алтернатива.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *