June 15, 2024

Кефирот и брашното од хељда се користат како лек на руската народна медицина за чистење на организмот. Имено, кефирот е „еликсир на младоста и здравјето“, а брашното од хељда има исклучителни лековити својства.

Го зајакнува телото, ги подмладува крвните садови, го елиминира заморот, ја зголемува циркулацијата во рацете и нозете, го зголемува излачувањето на урината.
Чистењето на телото треба да се врши најмалку еднаш на секои шест месеци или двапати годишно, бидејќи насобраните токсини можат да доведат до разни болести.

Чести настинки, инфекции, замор, поспаност, деконцентрација – сето тоа е доказ за присуство на токсини во телото, малигни бактерии и други не помалку штетни материи.

Кефир и брашно од хељда – лековита смеса Кефирот е одличен за меморија и концентрација, а особено се препорачува за постарите лица. Исто така, го намалува крвниот притисок, лекува артериосклероза и запек.

Во комбинација со кефир, леќата го намалува нивото на шеќер во крвта, ги чисти цревата и крвните садови, го нормализира метаболизмот и функцијата на панкреасот, со што се зголемува нивото на хемоглобин во крвта.
Кефир и брашно од хељда – рецепт за народен лек. Потребно е само една лажица брашно од хељда да се прелие со чаша кефир (180 мл) и убаво да се измеша, а по желба може да се заслади со мед. Направете го тоа навечер и оставете го во фрижидер.

Утрото уште еднаш промешајте го половина час пред јадење и јадете го и не земајте ништо од храната во наредните три часа.

За да постигнете најдобар ефект на детоксикација, најдобро би било да ја јадете оваа смеса наместо појадок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *