May 16, 2024

Секоја домаќинка има некои свои мали трикови кога станува збор за отстранувачи на дамки. Ви носиме листа на производи за чистење за кои досега не сте слушнале.
Погледнете низ вашата кујна и пронајдете храна која ќе ви помогне да ги исчистите дамките, а ние ќе ви кажеме како можете да ги користите сите.

Леб. Нема да ви се верува, но лебот може да се користи и како средство за чистење за да се избрише прашината од вашето „масло на платно“. Ќе ја исчистите правливата слика од прашина и нечистотија и без страв дека ќе ја оштетите со едноставно допирање на површината на сликата со среда од бел леб.

Кечап. Не само што совршено оди со помфрит и плескавици, овој популарен сос ќе ви помогне и при чистењето. Ќе ја вратите бојата на вашите месингани и бакарни садови со помош на кечап. Посипете малку кечап на памучна крпа и втријте ги местата на садовите кои почнале да губат боја, промената ќе ја забележите за секунда. Подоцна исплакнете ги садовите со млака вода.

Овесен оброк. Многу валканите раце ќе ги миете најефикасно со паста направена од овесна каша и вода. Добро истријте ги рацете со оваа паста, измијте ги со сапун и вода и тоа е тоа.

Ориз. Најлесен начин за миење на стаклени садови со тесен врат или вазни со цвеќиња е со помош на зрна ориз. Наполнете го шишето со вода до пола, додадете една лажица ориз и добро протресете го шишето и исплакнете. Оризот ќе стигне и до најскриените места и детално ќе го измие шишето.
Чај. Најдобрите алатки што ги користите за работа во градината најдобро ќе се мијат во силен црн чај. Направете малку појак чај, истурете го во кофа и ставете ги алатите да киснат во него неколку часа. После тоа, само избришете ја алатката со сува крпа.

Глицерин. Најлесен начин да ги отстраните остатоците од восокот што капе од свеќата е со помош на глицерин. Изгребете колку што можете повеќе парчиња восок, а потоа истријте ги валканите места со памук натопен во глицерин.
Сода-вода. Приборот и кујнските делови од нерѓосувачки метал ќе блеснат ако ги избришете со крпа натопена во сода вода, а потоа ги исушите со сува крпа.

Хидроген пероксид. Водород пероксид е најдобриот начин за дезинфекција на тастатури каде што се акумулираат голем број микроби.
Брашно од скроб. Ако нешто мрсно се истури на вашиот тепих, пченкарен скроб ќе помогне да се реши проблемот. Нанесете една лажица пченкарен скроб на дамката, оставете да делува 30 минути, а потоа исчистете со правосмукалка.

Медицински алкохол. Најлесен начин да ги отстраните трајните дамки од маркери од дрвениот мебел и паркетот е да користите медицински алкохол. Едноставно натопете памучна волна во неа и истријте ги дамките.

Дали некогаш сте слушнале за некои од овие природни средства за чистење?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *