June 19, 2024

Научниците открија дека овој метод е всушност многу ефикасен во превенција и третман на многу болести

Лукот е едноставен и достапен природен лек. Во народната медицина се користи за лекување на многу болести и заболувања. Бидејќи е многу моќен природен антибиотик , убива голем број различни бактерии, а дополнително го стимулира имунолошкиот систем и ја нормализира цревната флора. Списокот на позитивни ефекти врз организмот не завршува тука.

Лукот можете да го јадете како прилог, како составен дел од оброкот, но и само лук. Обично го јадеме со оброк, но дали некогаш сте се запрашале што прави конзумирањето лук на празен стомак за вашето тело?

Научниците открија дека овој метод е всушност многу ефикасен во превенција и третман на многу болести . Тие тврдат дека кога конзумирате лук на празен желудник, само ја зголемувате неговата моќ, а тоа е затоа што се изложени штетните бактерии, а со тоа и повеќе подложни на дејството на состојките од кромидот.

ЛУК ПРОТИВ ИНФЕКЦИИ Лукот содржи азотни супстанции, натриум, калиум, селен, калциум, магнезиум, силициум, сулфурна фосфорна киселина, витамини Ц, Д, Б, фитостероли и етерични масла. Покрај тоа, лукот е богат со фитонциди, како што е алицин.

Според некои истражувачи, алицинот е исклучително ефикасен при инфекции и воспаленија. Лукот, исто така, содржи повеќе од четиристотини различни минерални состојки, вклучувајќи многу антиоксиданси.

  • НЕВЕРОЈАТНИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРИДОБИВКИ НА ЛУК ЗА ЗДРАВЈЕ

Го спречува стареењето и затнувањето на големите и периферните артерии Благодарение на неговите лековити својства, помага да се намали нивото на лош холестерол во крвта

Убива голем број различни бактерии
Заштитува од срцеви заболувања. Лукот ја намалува синтезата на триглицериди во црниот дроб, кои помагаат да се спречи развојот на атеросклероза

Го намалува крвниот притисок и има анти-воспалителни својства Лукот е природен антибиотик и е ефикасен лек против настинки

Се препорачува за болести на нервниот систем, Лукот помага да се убијат мултиформни клетки на глиобластом или малигни тумори на мозокот

Го зајакнува имунолошкиот систем

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *