July 15, 2024

Без сол, тешко можевме да замислиме да функционирањето.Овој зачин , пред се, се користи како додаток на повеќето јадења.И тој е одличен соборец и во чистењето .

Нетоксичен е и сосема безбеден за употреба. Тој е исклучително ефикасен, ефтин и лесен за употреба.

  • Еве за што можете да го користите:

Ги чува мравките подалеку, можете да користите сол за да ги отстраните мравките од вашиот дом. Ако сакате да ги држите подалеку од ормани за храна или прозорци, дефинитивно треба да го испробате овој метод.
Направете го следново – само ставете малку сол на рамката на прозорецот или на која било друга погодена област.

Солта го намалува нивото на влажност во домот кога се користи на овој начин.Полира месинг, сребро и бакар
Исто така, треба да знаете дека можете да ја користите оваа едноставна состојка за полирање сребро, бакар и месинг.

Значи, ако имате орнаменти направени од овие материјали, пробајте ги, тоа ќе ви помогне да останете сјајни. Солта е наједноставната некорозивна алатка за овој проблем.

Направете паста од сол и оцет и истријте ги украсите со неа, така што тие ќе блеснат по испирањето. Мешавина од сол и оцет ќе исчисти секаков вид нечистотија.

Чисти прозорци во домот и во автомобилот Ако сакате да го исчистите прозорецот и да се ослободите од постојаните дамки од стаклото, измешајте 1-2 лажици сол во 4 литри топла вода.

Користете ја оваа мешавина за чистење на валкани прозорци, и во куќата и во автомобилот. Вашите прозорци ќе останат чисти долго време по протокот.
Чиста одлив од мијалникот Само измешајте сол со топла вода и истурете ја смесата во мијалникот. Солта ќе ги стопи депозитите на маснотии што го затнуваат мијалникот и создаваат непријатен мирис.

Ја освежува бојата на вашиот домашен текстил Дали знаевте дека можете да ја користите оваа состојка за да го вратите оригиналниот интензитет и сјај на бојата на вашите завеси и теписи?

Може да ја врати нивната стара боја само по едно перење. Само натопете крпа во концентрирана солена вода и со неа истријте ги завесите и теписите.

Со овој метод, можете да исчистите дамки што е речиси невозможно да се отстранат со купени детергенти. Исушете ја облеката Можете да користите сол за да спречите стеснување на облеката после миење. Се што треба да направите е да додадете малку сол во машината за време на последното перење.

Ова е исклучително ефикасен метод ако ги сушите алиштата надвор на сонце. Вашата облека ќе биде мека и чиста.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *