May 15, 2024

Маслинките одлично го штитат здравјето на срцето и крвните садови бидејќи содржат антиоксиданси кои го спречуваат дејството на слободните радикали кои го оксидираат холестеролот и ги затнуваат крвните садови.

Научете како едно медитеранско растение кое се смета за најстара и најздрава храна го чува нашето здравје. Ви ги претставуваме сите придобивки од маслинките што ќе ве натераат да ги сакате уште повеќе.

Маслинки, маслиново масло , но и чај од маслинови лисја се тајната на долговечноста на луѓето од Медитеранот. Неговото дрво е едно од најдолговечните, а најстарото што се уште го носи е старо 3000 години и се наоѓа на грчкиот остров Крит.

Маслинките одлично го штитат здравјето на срцето и крвните садови бидејќи содржат антиоксиданси кои го спречуваат дејството на слободните радикали кои го оксидираат холестеролот и ги затнуваат крвните садови.

Тие содржат здрави, мононезаситени масти, за кои е докажано дека го намалуваат високиот крвен притисок, како и чајот од маслиново лисја. Може да се користи самостојно или во комбинација со цвет и лист од глог. Овој чај е омилен лек на Медитеранот за лекување на настинки, грип и грип.

Тинктурата добиена со натопување лисја од маслинки во ракија од грозје се користи против реума и болки во коските. Важно е да се напомене дека маслиновиот лист не треба да се користи заедно со антибиотици. Исто така, само лист што не бил хемиски обработен се бере за чај, идеално од диви маслинки.

Најновите истражувања покажаа дека маслинките можат да имаат големо влијание врз алергиите. Нивниот екстракт ги блокира хистаминските рецептори и затоа може да биде дел од специјална антиалергиска диета.

Овошјето и лисјата од маслинки имаат силни антиинфламаторни и антиоксидантни својства и тоа ги прави природен заштитник и превенција од рак. Маслиновото масло е одличен извор на витамин Е, кој има неверојатна способност да го неутрализира дејството на слободните радикали во масните клетки, особено во комбинација со мононезаситени масти.

Истражувањата покажаа дека ако ги замениме заситените масти со мононезаситени маснотии што се наоѓаат во маслинките, ќе го забрзаме губењето тежина. Докажано е дека маслиновото масло ги разложува маснотиите во масните клетки, го стимулира топењето на маснотиите во стомакот и ја намалува чувствителноста на инсулин.

Покрај тоа, тестовите покажаа дека консумирањето маслинки го зголемува нивото на серотонин, хормон кој влијае на тоа како се чувствуваме сити. За таа цел, би било идеално да се комбинираат маслиново масло и борови ореви, семиња од крајбрежниот бор.

Сите видови маслинки, особено црните, се многу богати со железо, па затоа мора да бидат дел од вашата секојдневна исхрана доколку страдате од анемија.
Маслиновото масло е прво на листата од десет намирници кои се најкорисни за човечкото тело. Истражувањата велат дека го намалува ризикот од мозочен удар и штити од срцеви заболувања. Исто така, го зголемува „добриот“ холестерол (ХДЛ) и го намалува „лошиот“ холестерол (ЛДЛ).

Истражувањето на американските експерти од Универзитетот во Филаделфија покажа дека маслиновото масло го содржи истото соединение како и лекот бруфен или ибупрофен. Ова значи дека дневна доза од ова масло може да помогне при ревматски и срцеви заболувања и да ги ублажи различните видови на болка. Ова масло го намалува ризикот од дијабетес. Лесно се вари и има корисен ефект врз органите за варење.

Човечкиот стомак толерира маслиново масло многу подобро од сите други масти. Помага при чиреви и гастритис. Маслиновото масло е неопходна состојка во козметиката. Се користи како важна состојка во козметиката.
Ја храни сувата кожа, наменета е за заштита од сонце, отстранувајќи ги последиците од изгореници и лузни. Одличен е и за тен и за коса. Го враќа здравиот сјај на тен и ја прави косата сјајна. Исто така се користи за разни релаксирачки масажи, особено во комбинација со есенцијално масло од лаванда.

 • Видови масла

Постојат неколку категории на квалитет на маслиново масло:

Екстра девственото маслиново масло се добива со прво, ладно цедење и е најздраво, но и најскапо бидејќи се потребни околу 20 килограми најквалитетни, неоштетени маслинки за да се добијат три литри масло. Најдобро е да го користите сурово во салати и за преливање риба или варен зеленчук. Ако пиете маслиново масло наутро за да ги решите проблемите со црниот дроб и секрецијата на жолчката, користете го само ова.

Девственото маслиново масло се добива и со првото цедење, но се користат позрели маслинки со послаб квалитет.
Рафинираното масло има неутрален мирис и вкус. Тие се добиваат со преработка на девствено маслиново масло. Од таа причина, тој е со понизок квалитет и значително поевтин.

Маслиновото масло од оџакот има најнизок квалитет бидејќи се добива со третирање на лушпата и каменот од маслинката. Нема лековити и хранливи својства како другите масла.

 • Рецепти
 • Чај за намалување на притисокот
 • 50 гр маслинови лисја (Olea europea)
 • 50 гр цвеќиња и лисја од глог (Crataegus oxyacantha)
 • 50 гр русета (Capsela bursa pastoris)

Подготовка: Измешајте ги сите растенија, потоа истурете една лажица од смесата со чаша врела вода, промешајте, покријте и оставете да отстои 20 минути. Процедете и пијте топло. Пијте две чаши чај дневно, наутро и навечер.

 • Чај против настинки и транзиции
 • Компоненти:
 • 50 гр маслинови лисја (Olea europea)
 • 50 гр цвет наречен (Sambucus nigra)
 • 50 гр овошје од шипинка (Роса канина)

Подготовка: Измешајте ги сите растенија, потоа истурете една лажица од смесата со чаша врела вода, промешајте, покријте и оставете да отстои 15 минути. Процедете и пијте што е можно потопло, и пијте три шолји чај дневно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *