April 15, 2024

Се ќе ви биде јасно кога ќе ви кажеме дека главните состојки на лековитиот манастирски пијалок се лимон и лук .

Вака подготвениот пијалок може да го регулира холестеролот, да ја исчисти крвта, да го зајакне имунолошкиот систем, но и значително да го намали ризикот од дијабетес.

Овој рецепт е напишан пред повеќе од 2.000 години, а руските монаси започнуваат со него секое утро. Ви требаат само две состојки за да го подготвите – лимон и лук. Се подготвува брзо и доста лесно.

Треба ситно да исецкате 300 гр лук и да го измешате со 1 кг лимон , кој претходно сте го мелеле на мелница за месо.

Ставете ја добиената мешавина во тава и истурете 1,5 литри вода и варете на тивок оган само 15 минути. После тоа, отстранете го садот од огнот и оставете да се излади.

Истурете го во стаклена тегла обложена со алуминиумска фолија. Земате една лажица лек секое утро на празен стомак во тек на 25 дена.

Потоа направете пауза од 10 дена, а потоа повторете ја постапката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *