June 25, 2024

По навика како и обично,пред да посегнете по разни апчиња, дајте и шанса на природата. Првото место на листата на природни лекови го заземаат чаевите . И еден од најмоќните и најсилните чаеви на народната медицина е чајот од босилек .

Ова растение не само што е лековито, туку и многу силно средство за заштита, штити од комарци, ги одбива инсектите, но помага и во лекувањето на каснувањата.

Босилекот е според билкарот Момчило Антонијевиќ, многу корисна билка и секој треба да ја има во домаќинството, особено затоа што лесно би израснала, може да се сади во тенџере и да се чува на тераса или во кујна преку целата година.

Наречен „растение на аристократијата“, помага при хроничен синузитис, а во комбинација со маточина, тој е многу моќен при стомачни проблеми, проблеми со нервен стомак, главоболки и мачнини.

Она што е многу важно при подготовка на чај од босилек е дека растението не се вари во вода, туку дека се истура врз зовриена вода, за да не се изгубат неговите скапоцени, лековити својства.

Семето на босилек е исто толку здраво како и чиа семето, кога се готви добива подеднакво структура слична на гел, така што може да се користи во подготовка на смути и здрави протеински пијалоци за конзистентност.

Покрај сето погоре, тој е одличен зачин и одлично оди со тестенини, месо, јадења со домати, па затоа е пожелно да се користи како зачин.

Во последно време, виолетовиот босилек стана популарен и е многу декоративен, и ако го одгледувате, не ставајте го покрај зелениот, бидејќи многу брзо ќе ја изгуби својата боја, а исто така ќе стане и зелен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *