May 18, 2024

Грозјето е богато со растителни влакна, вода и минерали како калциум, магнезиум, фолна киселина, калиум и цинк и витамини Ц, К, Б и А. Исто така, може да го намали ризикот од болести како што се дијабетес

Грозјето е симбол на изобилство и плодност, и се одгледува веќе 8.000 години на Блискиот Исток. Виното од грозје беше толку важно за старите Грци и Римјани што тие го обожаваа богот на виното, наречен Дионис или Бахо (Бахус).

Денес, 72 милиони тони грозје се одгледуваат во светот, а добар дел од тоа се јаде како вкусна закуска. Од тоа грозје се произведуваат 7.200 милијарди литри вино секоја година.

Грозјето доаѓа во многу различни бои и форми: црвено, бело, зелено, розово; во суви форми како суво грозје; и во најдобра форма, во сок и вино. Ако внимавате да не јадете, можете да јадете грозје наместо слатки или можете да го замрзнете за ужина кога надвор е жежок ден.

Грозјето е богато со хранливи материи Грозјето е богато со растителни влакна и вода, како и минерали како калциум, магнезиум, фолна киселина, калиум и цинк. Ова се исто така витамини Ц, К, Б и А.

Одлично е за здравјето на очите поради соединенија како ресвератрол, кој помага да се спречи ретинопатија (форма на невоспалително оштетување на мрежницата). Исто така, содржи лутеин и зеаксантин, полифеноли кои го намалуваат оксидативниот стрес и оштетувањето на мрежницата. Тие штитат од макуларна дегенерација (влошување на клетките одговорни за видот) и формирање катаракта.

Грозјето помага при алергии и зајакнување на имунолошки систем Имаше некои студии кои велат дека кверцетинот и соединението на проантоцијанидин во грозјето можат да помогнат во ублажување на алергии, симптоми на астма и треска. Кверцетинот може да му помогне на имунолошкиот систем и да ги зајакне антимикробните својства.

Квалитетен сон Грозјето содржи мелатонин кој помага при спиење. Серотонинскиот хормон се зголемува кога јадете грозје, што промовира среќа. Несоницата погодува 1/3 од населението, а спиењето е многу важно за заштита од хронични заболувања.

Антиоксиданси против стареење Грозјето содржи многу антиоксиданси, полифеноли и флавоноиди кои помагаат да се намали воспалението. Тие поддржуваат здрава циркулација на крвта и подобра функција на мозокот. Се верува дека црното и црвеното грозје помагаат и при невродегенеративни заболувања како што е Алцхајмеровата болест.

Грозјето го намалува ризикот од хронични заболувања Антиоксидансите од грозјето можат да го намалат ризикот од многу хронични заболувања. Некои од овие болести се рак, срцеви заболувања, дијабетес и дебелина.

Помага да се намали високиот крвен притисок и холестеролот Грозјето ги намалува липидите и помага во намалување на холестеролот со липопротеини со мала густина (ЛДЛ). Исто така, содржи калиум, кој помага да се балансира течноста во телото и да се намали нивото на натриум. Така помага да се контролира крвниот притисок, мозочен удар и срцеви заболувања.

Во случај на сите овие придобивки, сепак, потребни се повеќе истражувања и студии за да се докаже колку се ефективни овие придобивки. Но, од кој и да го свртите, грозјето е одлична здрава храна и секако е добро за здравјето, пишува Здрав водич.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *