July 21, 2024

Поранешниот фудбалер на Валенсија, Езекиел Гарај се занимава со профитабилен бизнис.

Поради искинати лигаменти, Гарај во февруари минатата година побара од Валенсија да го отпушти за да можат да донесат друг играч.

Оттогаш не се врати на теренот, а многумина се прашуваа што се случува со него. Но, за него – нема зима! Езекиел Гарај се фрли во бизнис што му донесе неколку милиони евра за само една година, пишува шпанска „ Марка “.

Тој гради станови во околината на Валенсија, а неговите луксузни објекти во комплексот „Гаргор“ имаат одлична цена.

Иако е само на почетокот на бизнисот со недвижности и планира да изгради и продаде многу повеќе, тој веќе заработи над 7,5 милиони евра. Продаде 15 станови чија цена не е под половина милион.

Поранешниот дефанзивец во кариерата ги носеше дресовите на Newуелс, Расинг, Реал, Бенфика, Зенит и Валенсија.
Беше член на аргентинската репрезентација со која играше во финалето на Светското првенство 2014 година.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *