May 17, 2024

Приказната вели дека пред 2.500 години, античкиот грчки лекар Хипократ направил супа по што пациентите буквално станале од кревет. Тој ја осмислил за зајакнување на имунолошкиот систем и ослободување на телото од разни токсини, па затоа со векови е познато колку е добра за нашето тело.

Познатата супа од Хипократ се смета за многу здрава илјадници години, бидејќи го зајакнува имунитетот , помага при кашлање и брзо го обновува телото по болеста.

Имунитетот е нашиот моќен штит против разни вируси и бактерии и треба да се зајакне за да не се разболиме, особено овие денови и особено бидејќи короната е меѓу нас. Надалеку познатата супа од Хипократ, за која се вели дека е најздрава во светот, може многу да помогне во тоа.

Приказната вели дека пред 2.500 години, античкиот грчки лекар Хипократ направил супа по што пациентите буквално станале од кревет. Тој смислил на таков начин што го зајакнува имунитетот и ослободува разни токсини од телото, па со векови е познато колку е добро за нашиот организам.

  • Идеална комбинација на зеленчук

Тајната на оваа многу ефикасна супа, која беше малку изменета во триесеттите години на 20 век, а потоа ја прослави германскиот лекар Макс Герсон, лежи во идеалната комбинација на зеленчук. Токму овој избор не штити од токсини бидејќи со ова јадење се ослободуваме од нив, ни се зајакнува имунитетот, па затоа сме поотпорни на разни заболувања.

Лукот е богат со витамин Ц и селен и го активира имунолошкиот систем, лукот, за кој се вели дека е природен антибиотик, е добар за разни воспаленија, висок крвен притисок, проблеми со реума, срце и црн дроб.

И доматите, кои имаат многу ликопен, и компирот од супата на Хипократ, исто така, го зајакнуваат имунитетот. Оваа супа е исто така богата со калиум, а од друга страна нема сол, т.е. натриум. Покрај тоа, добрата работа е што се подготвува брзо и лесно, а веројатно веќе ги имате скоро сите состојки во кујната.

  • Компоненти
  •  среден корен од целер
  •  среден корен од јаглика
  •  средни кромид
  •  поголем праз
  • чешниња лук
  • малку лисја од јаглика
  • 600 гр домати
  • 400 гр компири

ловор, мајчина душица, шафран, коријандер, каперси, ким, анасон, морско оревче, рузмарин (не ставајте други зачини во супата за да не го откажете лековитиот ефект)

Подготовка Исечете го измиениот зеленчук на коцки, префрлете го во поголем сад, само внимавајте да не е од алуминиум. Истурете вода за да се впие. Ставете на поголем оган додека не почне да врие, а потоа гответе на помал оган околу два часа, додека зеленчукот не омекне.

Важно е да не додавате вода додека се готви супата и тенџерето да биде покриено. Кога е речиси готово, додадете лук и зачини. На крајот, можете да ја испасирате супата ако претпочитате крем супа.

Најдобро е да земате една до две чинии дневно. Може да го чувате во фрижидер најмногу 48 часа. Исто така, супата од Хипократ не треба да се загрева, туку да се извади на собна температура околу 30 минути пред јадење.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *