May 21, 2024

Двајца мажи извлекоа исплашен и исцрпен кенгур од студените води на езерото Бурли Грифин во Канбера во вторникот наутро.

Видеото што се појави на социјалните мрежи покажува како дуото се приближува до уплашен кенгур и со раширени раце го повикува да им пријде.

Малиот кенгур се тресеше од студот и чекаше да биде спасен. За среќа, еден од храбрите минувачи беше поморски нуркач кој помогна со своите вештини.

Штом се приближија спасувачите, кенгурот почна да мавта со екстремитетите во страв, но тие успеаја внимателно да го прегрнат и да го однесат на брегот, каде што друг човек им помогна. Со погледите на минувачите, третиот спасувач го смири кенгурот, а за возврат животното, во знак на благодарност, ја подаде раката.

Дејвид Бојд, кој го сними видеото и го објави на својот профил на Фејсбук, напиша дека кенгурот закрепнал по околу 30 минути, се смирил и продолжил со животот во дивината.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *